• Brothers

  • Tsunaida Koi no Kanaekata

  • Tokimeki Mononoke Jogakuen

  • Heart no Kakurega

  • 1
  • 2

Eğrisi Doğrusu


Kolay değil ayrılmak/ Yaşanan her şeyin bir nedeni var/ Bedeli var.
Aysel Gürel, yaşananları ne de güzel ifade etmişti bu dizelerde. Yaşanılanların bedelini iyi ya da kötü bir şekilde ödüyoruz. Geçmişe takılanlar, bedel ödemeye devam ederken yeniliklere yelken açanlar da yeni bedeller ödemeye hazırlanıyor. Devam edebilmek, önemlidir benim gözümde. Devam etmeyi seçenler bana göre hem güçlüdür hem de maceracı.

Son günlerde yine duygu dalgalanmaları yaşıyordum. Kıyıda köşede birikip de lav haline dönüşen duygular, çatlaklarımdan sızıp da püskürmeye başlayınca yine acı çekmeye başladım; bu acı, çevreme de dalga dalga yayıldı ve işlerim, içinden çıkılmaz bir hal almaya devam etti. Bu lavlarla önceleri hiç başa çıkamazdım; ama aldığım uzman desteği ve çok sevdiğim dostlarım sayesinde daha rahat kontrol edebiliyorum içimdeki lavları.

Aldığım destekler sayesinde tolerans katsayımın yükseldiğini ciddi ciddi hissettim. Şimdi anlatacağım olayı gözünüzün önünde canlandırın, olaya verdiğim tepki size belki anormal gelecek; ama uzman desteğinin önemini belki daha iyi vurgulayacaktır.

Bir yılı aşkın zamandır saçlarımı uzatıyorum. Saçlarımı daha sağlıklı uzamaları için zaman zaman toparlatmam dışında hiç kestirmedim. Doktor kontrolünde kullandığım spreyler, protein ağırlıklı beslenmem, doğal zeytinyağı ve yoğurt karışımını saçlarıma uygulamam gibi çeşitli yöntemler sonucunda ensemi geçmeye başladı saçlarım. Gelenekçi Türk aile yapısında uyulması gereken sıkı kurallar vardır: Erkeğin saç uzatmaması da bunlardan biridir. Gerek ailede gerekse toplumda bu kuralı uygulamaya bayılan çeşitli manyakları anlatmayacağım, çoğumuzun bu manyaklardan çektiği çileden bahsedeceğim birazcık.Ailem de erkekte uzun saç görünce tiksinme eğilimine sıkı sıkı bağlıdır. Uzun zamandır bana psikolojik baskı uyguladılar. Uzun saç sana yakışmıyor, kısa saçla daha yakışıklısın, ne zaman kestireceksin saçlarını, sen uyurken makasla biz keseriz gibi aptalca cümlelere katlandım bir süre. Gülüp geçiyordum bu laflara. İncir çekirdeğini doldurmaz cümlelere karşılık vermek, sanki başka işim yokmuş gibi yaşamımın rutini haline gelmişti. Yakın çevremdeki kadın tayfasıyla ne kadar tartışsam da beni bir şekilde bastırmayı bildiler. Uzun saç, bakım ister ve eğer saçınız bakımsızsa çok kötü görünürsünüz. Ben de tartışmalardan yorulduğum için saldım onları.
Yakınımdaki manyakların o kadar emek verip de uzattığım kıymetlilerimden beni ayırma düşüncelerini hep sözde sanırdım. Nereden bileyim ki ellerine fırsat geçince hemen uygulayacaklarını!

Evimizin balkonu biraz büyüktür. Yaz gecelerinde balkon sefası yapmayı seven bir ailem var. Sevimli mi sevimli(!) bulldog karı ve koca yakın akrabamız bize gelmişti, bunların yüzlerine baktığımda iştahım kesilir ve zayıflarım birazcık! Bana sözde iltifat edip de beni iğnemelerine hep ayar olmuşumdur, oturdukları yerde yine cırlamaya başladılar. Gereksiz laflara kulağımı tıkamaya çalıştım, beyin kurdu yeğenimle ilgileniyormuş gibi yaptım. Beni erkek ve daha yakışıklı yapma fikriyle coşan anam sultan yakalayıverdi saçlarımı. Yeğenime seslendi hemen, makası getiriver de dayının saçlarını keselim. Çocuğa eğlence çıkmıştı, koşup getirdi makası. Ben şaka yapıyorlar zannettim, daha önce de böyle davranışlarını görmüştüm çünkü. Silkelenip kurtardım kendimi, sinirlendiğim için gülme krizi de gelmişti bana. Annemin sevimli mi sevimli(!) bulldog kız kardeşi kavrayıverdi hatırı sayılır miktardaki kıymetlimi ve acımasız makas darbesiyle kesti.

Şoka girip, iptal oldum resmen. Dediklerini yapmışlardı en sonunda. Lanet olasıca liselerde kendini bir şey sanan manyak öğretmenler atardı makası eskiden. Bu salaklar da makası attıktan sonra berberde saçlarımı kestireceğimi sandılar sanırım. Benim yerimde başkası olsa kıyameti koparırdı; ama ben nasıl tepki vereceğimi şaşırdım. Sanırım toleransımın yükselmesi yüzünden çok küçük tepkiler verdim. Saçlarımın kesilmesi, evdekilere eğlence olmuştu. Düşüncesiz insanların eğlence anlayışları da farklı oluyor ne yazık ki. Böyle anlayışsız insanlara eşcinsel olduğunuzu açıklamayı bir deneyin bakalım. Aileniz size böyleyse... Saçımın kesilmesi, uzun zamandır düşündüklerimi uygulama fırsatı verdi. Bizimkiler inatsa ben daha da inat olacaktım. Kıymetlilerim kesilir kesilmez onları zeytinyağı ve süt karışımımla ödüllendirdim. Belirli bir süre saçlarımda kaldıktan sonra da ılık suyla yıkadım, yumuşacık oldular. Hemen lastik bir saç bandı edindim, küçük bir kuyruk oluşturan kıymetlilerimi bir araya getirip bağladım.

Kıymetlilerim de anlamıştı dağınık durmanın kendilerini güçsüz kılacağını! Saçlarımı bağladıktan sonra yüzüm açıldı, kendimi daha iyi hissetmeye başladım, yakınımdakilerin cins bakışlarını da pek umursamadım. Biraz daha laf duyarsam hızma takacağımı söyledim ki canım sıkılırsa yaparım, küpe için de kulaklarımı deldiririm.

Görüntümdeki basit bir değişim, inatlaşma dürtüsü, hoş olmayan davranışlara maruz kalışım beni harekete geçirdi.
Kıymetlilerimden ayrılmamın ertesi günü uzun zamandır başıma dert açan kilolarımdan ve göbeğimden kurtulmak için bulunduğum yerdeki spor salonuna üç aylık kaydımı yaptırdım. Göbeğimden dolayı görüntü kirliliği yaptığımı söyleyen bir densizin cümleleri de etkili olmuştu bu kayıtta. Sabırlı bir çalışma sonunda fit bir görünüm elde edebilirsem belki hızma ve küpe gibi aksesuarları da deneyebilirim. Bu tarz aksesuarları fit kimselere daha çok yakıştırıyorum. Belki sabırlı bir çalışmanın sonunda fit bir görünüme kavuşurum da bahsettiğim aksesuarları denersem çevremdekilerden alacağım intikam da daha tatlı olur!

Öncesi ve sonrası fotoğrafları çekme akımına uyarak ben de salonda çalışmadan önce fotoğraflarımı çektim. Saçma pozları deneyerek çektiğim fotoğraflar beni hem güldürdü hem de çalışmaya başlamam için itici bir güç oluşturdu. Bu fotoğraflara bakınca vücudumda olumlu yönde oluşan küçük değişimler bile beni gaza getirecekti! İleride Instagram gibi sosyal medya araçlarına da yüklerim belki spor salonunda çektiğim fotoğrafları ve videoları. Vücudu forma sokmanın zor bir süreç olduğunu biliyorum. Vücudumdaki yağlar bir senede oluşmadı, bu yağlardan kurtulmak için ipe sapa gelmez yöntemler denedim; fakat sonuca ulaşamadım. Uzman gözetiminde yapacağım spor ve uygulayacağım diyetle fit görüntü hayaline ulaşabilirim. Fitness çalışmamı yaşam biçimi olarak benimsersem belki ileride bizimkilere damat bile getirebilirim! Benle uğraşmanın bedelini de böyle öderler.

Tatlı hayallerimi bir kenara bırakayım da size salondaki ilk günümü anlatayım. Kaydımı yapan çalıştırıcı, pazartesi gelmemi söyledi. Dediği saatte salona girdim, şanslıydım sanırım, kalabalık yoktu. Çalıştırıcımın ölçülerimi almasıyla uzun ve yorucu serüvenim de başladı. Kilolarımın ve göbeğimin normalin biraz üzerinde olduğunu; ama kendi egzersiz programını uygulayabilirsem kısa zamanda düzeleceğimi söyleyip bana moral verdi. İlkin ısınma amacıyla kardiyo çalıştıracaktı. Koşu bandındaki ayarları yaptıktan sonra başladım yürümeye. On beş dakikalık yürüyüş yapacaktım bantta. İlk dakikalarda pek bir şey hissetmedim; ama banttaki yedinci dakikamdan sonra çok terledim. Bantta yürürken su içmek de sıkıntı oluyordu. Alnımdan süzülen terler eşliğinde yürüyüşümü tamamladım, eğiticiden de tebrik sözleri duydum. Kısa süreli dinlenmenin ardından eliptik bisiklete yönlendirildim, on beş dakika çalışacaktım yine. Beş dakika pedal çevirdikten sonra nefes nefese kaldım, Onuncu dakikaya kadar dayanabildim ancak.

Yeni başlayanlar için eliptik bisiklette çalışmanın zor olduğunu söyledi, haklıydı da çalıştırıcı. Eliptikten sonra normal bisiklette de çalıştım. Koşu bandı, eliptik ve normal bisiklette çalışırken fotoğraflarımı çektirmeyi de ihmal etmedim. Kırk beş dakikalık kardiyo çalışması sonucunda vücudum ısınmıştı. İlk gün karın ağırlıklı bir egzersiz programı uyguladı. Havada asılı kalıp da dizlerimi karnıma çekmemi sağlayan bir alet vardı, o alette yapacağım hareketi gösterdi bana. Ben de yapmaya çalıştım. İlk denememde hareketin doğru formunu yakalayamadım, tekrar gösterdi. Kendimi zorlaya zorlaya beş defa çekebildim dizlerimi karnıma, bu hareketi 5*4 set olacak şekilde tamamladığımda çok yorulmuştum. Beş dakikalık dinlenmeden sonra mekik çekmem için bench sehpasına yatırdı beni. Gerekli pozisyonu aldıktan sonra kollarımı göğsümde çapraz hale getirip mekiğe başladım. İlk setimde on mekik çektiğimi gördükten sonra 5*10 tekrar yapmamı ve her set arasında bir dakikalık dinlenmemi söyledi. İlk üç seti zorlanmadan yaptım yapmasına da son setlerdeki halimi izleseydiniz gülmekten kırılırdınız:)) Çalışmam bittikten sonra mekik sehpasında uzanırken fotoğrafımı çekmesini istedim çalıştırıcıdan. Çok güzel bir poz yakaladıktan sonra çekti fotoğrafımı. Günün son çalışması da simit bölgesini yok etmeyi hedefliyordu. Bu çalışma sonucunda oblik adı verilen yan kaslar çalışacaktı. Bana gösterilen hareketi doğru formda yapmak için çok uğraştım, hareket bitince oturdum bir sandalyeye, otururken salonda asılı posterlere dalıp gittim. Posterlerdeki kaslı, çekici kişilerin vücutlarındaki teri görebiliyordum. Aysel Gürel'in de ifade ettiği gibi, yaşanan her şeyin bir bedeli var. Görsel açıdan çekici olmak istiyorsam eğer, koca kıçımı kaldırıp çalışmalıyım.

Yazımın başlığını öncesi ve sonrası koymayı düşünüyordum ilkin; ama bir şeylerden ayrılmanın kolay olmadığını bilecek kadar büyüdüğümden midir nedir, Aysel'in yazdığı şarkının adını koymak daha çekici geldi. Bir aksilik olmazsa ileride yine yazarım salondaki çalışmalarımı. Yaşama sevincinizle beslenen ruh emicilerden ayrılmanız dileğiyle.

Yagami

 

27 TEMMUZ CUMARTESİ

Given 3
(Çeviri: Blondie Kodlama: Shinkaron Karaoke: Susano'o)

Ouji-sama no Riyuu 5
(Çeviri:
Yankami Düzenleme: Willjace)

Hana wa Saku ka 9
(Çeviri:
Nyoteida Düzenleme: Willjace)

Hidamari ga Kikoeru 24
(Çeviri: Blondie Düzenleme: Willjace)

Fluttering Feelings 50
(Çeviri: Shinkaron Düzenleme: Zeze)

Koisuru Boukun 64
(Çeviri:
Shinkaron Düzenleme: Zeze Temizleme: Willjace)

The Priest's Chart 82
(Çeviri: Blondie Düzenleme: Zeze)

Hello, I'm Your Stalker 19
(Çeviri:
Blondie Düzenleme: Zeze)

19 Tian 292
(Çeviri:
Shinkaron Düzenleme: Zeze)

 

 

 

Kategori: Güncel Yazıları

YAKINDA

HF Chat

Developed in conjunction with Ext-Joom.com