• Migite ni Juu, Hidarite ni Ai

  • Given

  • Hana wa Saku ka

  • Fluttering Feelings

  • 1
  • 2

Yeni Sunucu

17 ŞUBAT PAZAR

Selamlar

Bu hafta bazı mangalardan bahsedeyim diyorum. Hem bilgi vermiş olurum hem de sorulara toplu cevap gibi bir şey olur.

Innocent Rouge: Innocent serisini yıl dönümümüzde tamamlamıştık. Aslında tamamlayamazdık da artık kendimi nasıl gaza getirdiysem eve yorgun bile dönsem birkaç sayfa yapa yapa bitirdim. Hatta bazen sadece 1 sayfa yapıp bıraktım ki o da yarım saat sürüyordu rahat. Öbür türlü gözümde çok büyüyecekti, böyle iyi oldu. Bu mangadan 99 bölüm editlediğime hala inanamıyorum ama devam serisi olan Innocent Rouge'u gözüm gerçekten yemiyor. 8 cilt çıktı ve hala devam ediyor. Worless editi bırakmasaydı o halledecekti ama şu an için o mangaya geçme imkanımız yok maalesef. Seri bitmiş olsa bir formül düşünülebilirdi de, hem devam eden hem de uğraştırıcı bir seri için durup on kere düşünmek lazım. Yine de yardım edecek birini bulursam bu seriye de devam etmek isterim birlikte.


Lily Love 2: Aynısı bu seri için de geçerli. İlk seriyi geçen senelerde bitirdik ve yan karakterler üzerinden yeni bir mangaya başladı mangaka. Henüz okuma fırsatım olmadı ama bu seriyi editleyecek bir editörümüz yok şu an. Olsaydı bile başlamazdık çünkü bu da devam eden bir seri. Tamamen bittikten sonra editör bulursak o zaman çeviririz.

Murcielago: Maalesef lisanslanan bu serimize şimdilik düzenli olarak devam edemiyoruz. İngilizceye çevrilen birkaç bölüm daha var ve onlara da başladık ama 8. cildi yapıp versek bile devamı yakın tarihte gelmeyecek. İngilizceye çeviren başka bir grup çıkar mı çıkmaz mı belirsizlik var şu anda. Eğer birkaç ay içinde çıkmazsa bölümleri Japoncadan çevirmemiz gerekeceği için biraz beklemeniz gerekecek. Şimdilik geri plana atmak durumundayız kısacası. (Edit: Bu kısmı yazdıktan sonra ne olur ne olmaz diye bir kere daha baktım ve 9. cildin yüklendiğini gördüm. Hem de birkaç gün önce. İki sene sonra birisi lisanslı cildi satın alıp komple yüklemiş şansımıza. Umarım diğer ciltleri de yükler ileride.)

Canis: Serinin çevirisini geçenlerde Blondie, editini ise Zeze devraldı. Zaten çıkan pek bir bölümü yok, gördüğüm kadarıyla 2 bölüm ve bir de ekstra var, o da yakında gelir. Gene de soranlar oluyor diye açıklama yapayım dedim. Çevirmen ve editörümüzün boşluğuna bakıyor biraz da. Şu sıralar her şeyi güncele getirmeye çalışıyoruz fark ettiyseniz. Ama herkes ilk önce kendi serilerine öncelik verdiği için devralınan seriler ikinci planda kalabiliyor.

Fluttering Feelings: Ortak yaptığımız bu serinin çevirmeni bu defa gerçekten kayboldu sanırım. Kendisine hiçbir yerden ulaşamıyorum uzun süredir. Çok da güzel çeviriyordu, o yüzden serinin çevirisini devralmak konusunda hep isteksizdim ama bölümleri çevirdikçe çizeri Ssamba'ya duacı oldum. Keşke hayatta olsaydı da FF gibi mangalarla hayatımızı güzelleştirmeye devam etseydi diyorum bazen.

Sunshine & Bright Stars: Bu da aynı çevirmenle ortak serimizdi. Gerçi bunun çevirisi bana, editi ona aitti ama editini de azar azar ben yapmaya başlayacağım sanırım. Hatta bu hafta sonu 1-2 bölüm sıkıştırabilirim araya galiba. Bunu bir düşüneyim ben. Gıdım gıdım da olsa biraz ilerlesin de uygun bir editör bulurum belki. Yuri editörü bulmak ne zor iş arkadaş.

Projeler dışında, grubun iç işlerinden bahsedeyim biraz da. Öncelikle devam eden serilerden ve sonu hiç gelmeyecek gibi duran ve zırt pırt güncellenen webtoonlardan bıktığımızı söyleyerek başlayayım. 3-5 tane de değil ki, bir ton devam eden serimiz ve webtoonumuz var. Bunların çok uzun süredir devam etmesi gerçekten psikolojik olarak yordu bizi.
Özellikle de Yankami bu seriler yüzünden yeni seriler çevirmeye vaktinin kalmadığını söyledi ve birkaç ay o serilere hiç bulaşmamasını tavsiye ettim ben de. Hatta destek olmak için bir süre ben devam edebileceğimi söyledim onun serilerine. Tamamen devraladabilirim gerçi, Yankami geri istemediği sürece sıkıntı olmaz benim açımdan. Koisuru Boukun ve Omairi desu yo güzel seriler neticede. Sağ olsun Blondie de Honto Yajuu'yu aldı. Zaten kendisinin başladığı bir seri olduğundan Yankami'yle bir nevi paslaşıyorlar bu manga konusunda.

Neyse, aslında buradan çıkartacağımız sonuç, artık devam eden seri almayacağımız. Şu an elimizdeki mevcut seriler bile kaç sene sürecek kim bilir. Sırtımıza sürekli yeni kambur eklemenin bir anlamı yok diye düşünüyorum. Biten serilerde ayağını yorganına göre uzatıp, programını ona göre ayarlayabiliyorsun ama devam eden serinin kaç bölüm olacağı, kaç sene süreceği belirsiz olunca önceden hesaplanmayan şeyler çıkıyor ve bir noktadan sonra yığılan bölümlerden dolayı stres döngüsü başlıyor. Benzetme yapmak gerekirse, pişmiş ve tadı oturmuş bir yemeği yemek yerine, hala pişmekte olan çiğ ve tatsız yemeği tırtıklamaya çalışıp durmak gibi bir şey bu. Hem dilin yanar hem de mideye zarar. Benzetmelerimi yemek üzerinden yapmayı çok seviyorum. Cuk diye oturuyor gerçekten.

Haftalarca hatta aylarca güncel yazısı yazmamış birinden bu kadar çene bekliyor muydunuz bilmem. Geriye dönüp bir şeyleri sadeleştirmek isterdim ama gerçekten üşeniyorum. Bu arada üşenmeseydim Willjace kardeşlerle birlikte geçen zamanımdan bahsedecektim ama o da unutuldu gitti. Belki bir sonraki yazımda söz edebilirim. Ya da o yazıyı daha yazamadan tekrar onlara misafir olurum, kim bilir. Son zamanlarda rüyama girer oldular zaten. Sabah kalkıp kızlara salçalı sosis falan yapıyorum ne alakaysa... Belki de beni orada fazla besleyip semirttiklerinden bilinçaltıma işlemiştir.

Neyse, başka yazıya bırakayım bunları. Herkese iyi okumalar, görüşmek üzere.

...demiştim ama tam günceli verdiğim anda site kapandığı için bir şeyler daha karalama ihtiyacı hissettim.

Joomla'nın eski bir sürümünü kullandığımız için sitede güvenlik açıkları ve veri tabanı hataları oluyordu sık sık. En sonunda gördüğünüz gibi site gümledi ve ben de başka sunucuya geçip son sürümü baştan kurmaya karar verdim. Önceki site virüs yuvasına döndüğünden, aldığım yedeği kullanmayıp bütün her şeyi yeni baştan oluşturmak gibi çileli bir işe giriştim. (Aynı veri tabanı hatalarını yaşamak istemedim açıkçası) Admin paneli tamamen değiştiği için neyin ne olduğunu çözmem epey vakit alıyor. Neticede site hayata döndü ama forumu baştan kurmaktansa yorum eklentisi ve chat koymaya karar verdim. Projelerle ilgili bir sorunuz veya düşünceniz olduğunda bu kısımlardan yazarsanız bize daha çabuk ulaşabilirsiniz. Şu anda hala yapım aşamasındayız, bir şeyleri deneyerek oturtmaya çalışıyoruz. Aradığınız sayfaları görüntüleyemezseniz sebebi ondandır.

Shinkaron

 

 

Ikasama Memory 4.5-4.6
(Çeviri: Yankami Düzenleme: Willjace)

Himegoto Asobi 6
(Çeviri:
Blondie Düzenleme: Zeze Temizleme: Willjace)

A Guy Like You 80-81
(Çeviri:
Abby Düzenleme: Scarlett & Willjace)

Fluttering Feelings 40-40.5
(Çeviri: Shinkaron Düzenleme: Zeze)

Hanakoi Tsurane 14
(Çeviri:
Yankami Düzenleme: Willjace)

What Does the Fox Say 97
(Çeviri: Susano'o Düzenleme: Shinkaron)

Murcielago 51-52
(Çeviri: Susano'o Düzenleme: Shinkaron)

Saezuru Tori wa Habatakanai 35
(Çeviri:
Shinkaron Düzenleme: Zeze Temizleme: Willjace)

Sunshine & Bright Stars 42-43
(Çeviri & Düzenleme:
Shinkaron)

Canis 22.5
(Çeviri:
Blondie Düzenleme: Zeze)

Super Lovers 27
(Çeviri:
Blondie Düzenleme: Willjace)

Koisuru Boukun 62
(Çeviri:
Shinkaron Düzenleme: Zeze Temizleme: Willjace)

Crimson Spell 66
(Çeviri: Shinkaron Düzenleme: Willjace)

Loveless 124-125
(Çeviri: Blondie Düzenleme: Willjace)

Collectors - Couleur
(Çeviri: Susano'o Düzenleme: Shinkaron)

 

 

 

Kategori: Güncel Yazıları

YAKINDA

HF Chat

Developed in conjunction with Ext-Joom.com