Aoi Bungaku Series

 
 
 
TÜR: Dram, Tarihi, Psikolojik, Seinen, Gerilim
BÖLÜM: 12
SÜRE: 22 Dakika
TARİH: 2009
 
KONU: Seri, Japon edebiyatının altı modern klasiğinin uyarlamasından oluşmaktadır: Osamu Dazai’nin “İnsanlığımı Yitirirken”i (Ningen Shikkaku) ve “Koş Melos!”u (Hashire Melos), Natsume Souseki’nin “Kokoro”su, Ryuunosuke Akutagawa’nın “Cehennem Tablosu” (Jigoku Hen) ve “Örümcek İpi” (Kumo no Ito) ve Ango Sakaguchi’nin “Ormanda, Çiçek Açmış Kirazların Altında” (Sakura no Mori No Mankai no Shita) adlı eserleri.
İnsanlığımı Yitirirken (Ningen Shikkaku): Bir lise öğrencisi kendini kaybolmuş hisseder ve yabancılaşma yaşar. Umutsuz ve amaçsızca, kötü alışkanlıkların, depresyonun ve uyuşturucuların esiri olarak yıllarca hayatını mahvedecek bir döngünün içine düşer. Üç bölümden her biri, yaşamındaki değişik noktalara değinir ve final bölümünde ise tek başına kalır – önceki kimliğinin boş ve sahte karikatürü şeklinde.
Ormanda, Çiçek Açmış Kirazların Altında (Sakura no Mori no Mankai no Shita): 12. yüzyıl kadını ile onu kaçıran bir dağ eşkıyasının arasında geçen bir aşk hikayesi... gibi görünse de aslında göründüğü gibi olmayan bir aşk hikayesi.
Gönül (Kokoro): 1914 yılında yayınlanan, genç bir adamın Meiji dönemindeki hayat yolculuğunu anlatan hikaye. Bu eser, genç bir adamla, “Sensei” diye hitap ettiği daha olgun bir adam arasındaki arkadaşlığı inceleyerek, Japon Meiji toplumundan modern topluma geçişi ele alır. Utanç duygusunun yanı sıra, birbirine geçmiş egoizm ve suçluluk duygusu içeriğiyle, Soseki’nin daha önceki eserlerindeki soyutlanma temasını devam ettirir.
Koş Melos! (Hashire, Melos!): Klasik Yunan efsanesi olan Damon and Pythias’ın hikayesinin güncel bir uyarlamasıdır. “Koş Melos!”un en göze çarpan teması, sarsılmaz arkadaşlıktır. Zorluklarla yüzleşmesine rağmen, baş kahraman Melos, arkadaşının hayatını kurtarmak için elinden geleni yapar, ve sonunda bu çabaları ödüllendirilir.
Cehennem Tablosu (Jigoku Hen): Ünlü bir ressam büyük bir imparator tarafından ülkesinin manzaralarını tasvir etmekle görevlendirilir. Ressam görmediği şeyleri çizmeyi başaramayıp, ülkenin gerçek yüzünü çizdiğinde imparatorun gazabına uğrar. Gerçek cehennemi tasvir etmek için izin istediğinde ise, daha sonra bir delilik hikayesine dönüşecek şekilde türlü işkencelere maruz kalır.
Örümcek İpi (Kumo no Ito): Merhametsiz bir suçlunun, cehenneme düşme hikayesi. Bir örümceği öldürmeyerek ufak da olsa iyilik yapmış olan azılı suçlu, çıldırmak üzere olduğu cehennemden kendisine uzatılan örümcek ipliğiyle yukarı çıkıp oradan kurtulma imkanına ulaşmıştır–tabii eğer başarabilirse.
 
Çeviri & Karaoke: Shinka
Düzenleme: Yagami & Willjace
Kodlama: Susano'o

 

 

İndirme

 

 

 

 

Kategori: Daha Fazla Anime!