• Migite ni Juu, Hidarite ni Ai

  • Given

  • Hana wa Saku ka

  • Fluttering Feelings

  • 1
  • 2

Yine bir pazar günceli

Aslında diğer mangaların gelmesini bekleyecektim ama onları daha sonra veririm diye düşündüm. İkiye bölünmüş bir güncelin ilk yarısı gibi düşünebilirsiniz bunu. Birkaç güne kadar diğer yarısı da gelir yani. Herkese iyi okumalar/seyirler.

Shinkaron

 

Yorum ekle

Devamını oku: Yine bir pazar günceli

Kategori: Güncel Yazıları

Ve sıcaklar hala devam ediyor

 

Başlıktan da anlaşılacağı gibi hala sıcaktan muzdaribim. Hafif üşüdüğüm ve üzerime ince bir ceket geçirdiğim zamanlar bir an önce gelsin istiyorum.

Özellikle de benim gibi çorbasever biriyseniz ve her yemekte çorba arıyorsanız hislerimi anlarsınız büyük ihtimalle. Yaz-kış ısrarla menümde yer verdiğim çorbalar yüzünden ter içinde kalıyorum çoğu zaman. Bu sıcakta canın nasıl çorba isteyebiliyor veya soğuk çorba içsene madem diyenlere aldırış etmeden dumanı tüten çorbaları koyuyorum masama. Hatta kıyafetlerimin terden sırılsıklam olacağını bildiğim için soyunup öyle oturuyorum bazen sofraya hahah. İnatçı biri değilimdir ama sevdiğim şeyler söz konusuysa tuhaf şekilde ısrarcı olabiliyorum böyle.

Kışın çorba içilmez, tatlıyla ayran birlikte gitmez, kalkar kalkmaz mantı mı yenir, sabah kahvaltısı yapmadan güne başlanır mı gibisinden toplumumuzda yer etmiş yeme alışkanlıklarına pek kulak asmıyorum genelde. Sonuçta tercih meselesi bunlar. Bana ters gelen bazı yeme alışkanlıklarımız da var. Pilavla birlikte yoğurt yenmesi (veya pilavın sade yenmesi), tatlı bir şeyin yanında şekerli çay içilmesi, içli köftenin yağda kızartılması gibi.

Sizin de alışamadığınız, garipsediğiniz yemek kültürümüze ait bu tarz şeyler varsa duymak isterim. Etrafımdaki insanların hemen hemen hepsine göre bunlar olması gerekenler çünkü. Benim gibi kendine has alışkanlıklar geliştirmiş olanlar var mıdır acaba? Mesela pilavı sadece salatayla yiyebilen? Veya yemekleri sırasıyla yemek yerine hepsini aynı anda, bir ondan bir ondan şeklinde yiyen?

Shinkaron

 

Yorum ekle

Devamını oku: Ve sıcaklar hala devam ediyor

Kategori: Güncel Yazıları

Gecikmeli Güncel

Bir süredir yoğunluğum sebebiyle siteyle ilgilenemedim. O esnada sunucuya da saldırı olmuş aksi gibi. Çözmeye çalışıyoruz demişlerdi, çözdüler mi bilmiyorum ama site gelmişken güncel vereyim dedim. Bu arada Japonca sınavını geçmişim. Sevincimi sizlerle de paylaşayım dedim. Umarım sınava giren diğer arkadaşlarımız da geçmiştir. Türkler olarak Japonca ve Korecede diğer milletlerden daha başarılıyız, bunu da söylemeden geçmeyelim.

Shinkaron

 

Yorum ekle

Devamını oku: Gecikmeli Güncel

Kategori: Güncel Yazıları

Bayram Günceli

Merhabalar~!

Ağustos ayını neredeyse yarıladık. Tam da bayrama denk gelmesi güzel oldu. Çünkü kendime bir söz verdim. Bayram bitince yaz da bitmiştir diyeceğim. Başka türlü bu rehavetten çıkmam imkansız. Bu yıl içinde yapmak istediğim çok şey var daha. Ah, bir bilseniz... Ama söylemeeem! Geldikçe görürsünüz. Gerçi bazılarını tahmin etmeniz mümkün. Mesela yeni başladığımız bir seri var bu güncelde. Yamamoto-sensei'den "Migite ni Juu, Hidarite ni Ai". 2019 hedeflerimize bakarak tahmin edebilirdiniz bunu mesela.

Tüm takipçilerimize sevdikleriyle geçirecekleri güzel bir bayram dilerim. Gelecek güncellerde tekrar görüşmek üzere!

Blondie

 

Yorum ekle

Devamını oku: Bayram Günceli

Kategori: Güncel Yazıları

Kisa Shouta arası

Selam~

Tekrar bir güncel yazısıyla karşınızdayım. Sekaiichi Hatsukoi'den yeni bir bölüm geldi bu güncelde ve bir şeyler söylemek istedim. Malum, çok sık bölüm veren mangalar değil bu kadının mangaları. Ama sitemizde güncel olarak çevirdiğimiz her iki mangasında da sona doğru yaklaştığımızı hissettiğimi söylemiştim. Gerçi bu sefer ana hikayeye ara vermiş ve Yukina Kou x Kisa Shouta hikayesine geçmiş. Benim gibi, Onodera ve Misaki'den sıkılmaya başladıysanız bu Kisa Shouta arası size eğlenceli gelebilir.

Yukina ile Kisa'nın hayatlarında beklemediğim bir gelişme oldu bu bölümde. Beklemediğim derken... Ben daha farklı olmasını bekliyordum sadece. Ama böyle de olabilir tabii. Okuyunca anlarsınız ne demek istediğimi. Komşuları rahatsız etmeyle ilgili de bir sahne vardı. Çevirirken öyle bir diyalog geçince gecenin bir saati kahkaha atmamak için kendimi zor tuttum. Malum, duvarlar ince... Komşuları rahatsız etmemek lazım.

Given da gayet güzel bir şekilde ilerliyor. Ben de bu sayede efekt pedalı neymiş, distorsiyon neymiş, overdrive neymiş gibi enteresan bilgiler edinmiş oluyorum. Yanlış bir çeviri yapmamak için biraz olsun anlamak gerekiyor yaptıkları işten. O yüzden bölümler beklediğiniz kadar hızlı gelmiyorsa kusura bakmayın. Keşke Free! gibi olsaydı. Yüzme terimlerine alışmıştım ne güzel. Hızlı hızlı çeviriyordum. Sahi, Free'nin yeni sezonu çıkacak mı acaba? Çıkacaksa da ne zaman çıkacak? Bu yıl için artık biraz geç sanırım. Olsa da izlesek dediğim serilerden biri haline geldi. Özellikle de yazın. Havuza bile girmeden, girmişim gibi serinliyordum.

Şu sıralar elimdeki birkaç işi bitirdikten sonra çok kısa bir tatil yapıp, ardından da Spiritpact'i çevirmeye başlayacağım. Buradan tüm takipçilerimize ve sitedeki arkadaşlarıma sevgiler, selamlar gönderiyorum. Umarım yaz sizin için güzel geçiyordur. Başka bir güncelde görüşmek üzere.

Blondie

 

Yorum ekle

Devamını oku: Kisa Shouta arası

Kategori: Güncel Yazıları

YAKINDA

HF Chat

Developed in conjunction with Ext-Joom.com